Με την τέχνη του ψηφιδωτού και της τοιχογραφίας ασχολήθηκαν τα δυο τμήματα της Δ? τάξης του σχολείου μας. Το σχέδιο εργασίας εκπονήθηκε στο μάθημα των Εικαστικών και ήταν μέρος του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο «Ζώντας με τους Μακεδόνες». Σε μεγάλος μέρος του πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Μουσείο Βασιλικών Τάφων των Αιγών και τη μουσειοπαιδαγωγό του, Φώτω Παπαργυρούδη.

Εκτός λοιπόν από τη μελέτη του ιστορικού και πολιτιστικού υπόβαθρου των τεχνών από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, τα παιδιά κατασκεύασαν ψηφιδωτά με χαρτί, γυαλί, και βότσαλα σε σχέδια από λεπτομέρειες των μακεδονικών ψηφιδωτών του ανακτόρου Αιγών. Ο μύθος της Περσεφόνης και η αντίστοιχη τοιχογραφία από το μουσείο ήταν σημείο αναφοράς για τη μελέτη της τέχνης της τοιχογραφίας. Τα παιδιά συγκέντρωσαν υλικά της φύσης που αφήνουν χρώμα, κατασκεύασαν τα χρώματα που χρειάζονταν και χρωμάτισαν τις φιγούρες της τοιχογραφίας σε τοίχο του σχολείου.